Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Candát obecný

Tělo je protáhlé, z boků zploštělé. Hlava zakončena koncovými ústy. V tlamě se nachází řada drobných zoubků a také velké tzv. psí zuby. Na hřbetě se nachází dvě hřbetní ploutve, první vyztužena tvrdými paprsky, druhá měkkými. Břišní ploutve jsou umístěny hned za úrovní prsních. Tělo je zbarveno šedě s odstíny zelené. V mládí jsou na bocích zřetelné svislé tmavé pruhy. Dorůstá do délky až 130 cm a hmotnosti 21 kg. Nejstarší známý exemplář měl 25 let.

Výskyt

Původní domovinou candáta je povodí Dunaje a Volhy. Odtud se postupně rozšířil do střední a dále do západní Evropy. Obývá především velké, pomalu tekoucí úseky řek, údolní nádrže a rybníky. Jedná se o druh, který je velmi choulostivý na obsah kyslíku a kvalitu vody.

Potrava

V mládí se živí především planktonem, měkkýši a dalšími bezobratlými. V dospělosti přijímá výhradně drobnější druhy ryb.

Rozmnožování

Candát obecný pohlavně dospívá ve věku 3 - 5 let. Tře se v období od dubna do června. V tomto období samec vyčistí v mělčinách určitý úsek dna. Na něj pak samice naklade jikry. Samec snůšku hlídá a chrání před případnými predátory až do vylíhnutí potěru.

Význam

Jedná se spolu se štikou o hospodářsky nejvýznamnější dravou rybu Česka. Řada rybářů se specializuje právě na lov tohoto druhu. Mezi labužníky je oblíben pro konzumní kvalitu svého masa.

Lov candáta

Kdy

bere od června do silnějšího podzimního ochlazení, mimo teplé letní měsíce. V zimě zabere ojediněle. Pravá candátí sezóna na tekoucích vodách trvá v září a začátkem října, na údolních nádržích celý říjen a také listopad. Časně ráno před rozedněním a večer do západu slunce je při hladině a ve středních hloubkách, během dne v hloubce. Příznivé je ustálené, bezvětrné počasí.

Náčiní

prut delší, měkčí, pro zatížení 60-180 g, s přiměřeným silnějším a tvrdším vlascem 0,40, háčky s dlouhým ramínkem velikost 1-3. Splávek menší zátěž dobře průchodná. Háček vážeme přímo na vlasec, kde je možné očekávat záběr štiky, kombinujeme slabý ocelový návazec. Malé třpytky, 4-6 cm, nejvíce 8 cm podlouhlého tvaru, červené barvy. Vláčecí mušky (strímry), wobler a typ Zokker - rapala.

Lovební způsoby

Candát se většinou loví přívlačí nebo na živou nebo mrtvou rybku nebo na kousky ryb se splávkem i beze splávku nebo na tyčový splávek. Na položenou na živou či mrtvou rybku. K účinným způsobem patří lov na cár rybí kůže. Ve stojatých vodách candátům jako první nástrahu nabízíme mrtvou rybku na dno nebo cár rybí kůže, kovový návazec se nedoporučuje. Je poměrně citlivý na počasí a často mění stanoviště, proto se velmi těžko vyhledává.

Nástrahy

Živé rybky, především druhy, které se nacházejí v lovištích candáta, také ouklej ježdík, okoun a hrouzek. Rybí hřbítek z kterékoli bílé ryby. Živé rybky nastražujeme buď za hřbítek nebo za horní pysk, či oba pysky. Mrtvé rybky na obvyklých systémech. Velikost rybek do 10 cm, protože candát má poměrně malou tlamku, velký candát vezme však i 20 cm mrtvou plotici. Mrtvou rybku se doporučuje nastražovat tak, že se trojháček vetkne jedním ramínkem do obou pysků a normální háček velikosti 1-3 navázaný na témže návazci se vetkne do kořene ocasu.


Aktuálně

Volné chaty 2024

Volné chaty 2024
16.6.2024 12:53

NOVINKA!!! Chata Martin

Nové ubytování
21.5.2024 19:29

... přejít na aktuality
Nejnovější příspěvky
Chytací sezóna 2024 zahájena.

Chytací sezóna 2024 zahájena.

Začátek března na rybníku Mrhal, stačilo 4 dny chytání a přišlo 65 ks, přes 300 kg ryb, z ...

Kapři

Rybník Mrhal

Rybník Mrhal

letecké snímky

Videa

Rybník Mrhal - 120 ryb za týden

Rybník Mrhal - 120 ryb za týden

Minulý týden chlapi zabodovali na rybníku Mrhal. Chata Jirka - 120 ks ryb za týden je slušný ...

Kapři

 Rybník Mrhal - kapr 108 cm

Rybník Mrhal - kapr 108 cm

Krásný úlovek na rybníku Mrhal

Kapři

Relax

Relax

Rybník Mrhal, 31 stupňů a chlapáci se přijeli napápnout.

Kapři

... přejít na všechny články